Kayağa kaç yaşında başlanabilir?

kayaktutkunu

Site Yetkilisi
Kayak Tutkunu
33
33
İstanbul
Tür
Kayak
IG
kayaktutkunu
Kayak sporuna başlama yaşı çocuklarda kemik ve kas gelişimine bağlı olduğu için en ideal yaşın 4 - 5 yaş olara öneriliyor. Kayak eğitimlerine çocuğun fiziksel özelliklerine bağlı olarak 3 yaş itibariyle kabul edilebiliyor. Çocuklar kendi başlarına sağlam bir şekilde yürüyebilmeleri ile doğru orantılı olarak fiziksel olarak kayak öğrenmeye hazır olup olmadığı gözlemlenebilir. Kayma teknikleri doğrultusunda kaymayı öğrenmesi için ideal yaş 5 yaştır.

Çocuklarınıza kayak eğitimi aldırırken dikkat etmeniz gereken bağzı unsurlar vardır. Çocuklar biz yetişkinlere göre daha çabuk ısı ve sıvı kaybına uğrarlar. Eğitim esnasında yaşadıklar heyecanla kaybettikleri ısı ve sıvının farkında olmayabilirler bunun bilincinde olarak kontrollü bir şekilde eğitim almalarını sağlamak gerekir. Bu sebeple çocukların eğitim esnasında kaydıkları pistler restaurntlara yakın yerlerde olur.

Aileler, çocuklarının sakatlanma riskinin onlarda yarattığı tedirginlikle endişe duyarlar ama telaşlanmamalarını öneririm elbette sıfır risk demiyorum asla yalnız karda düşmenin henüz gelişmekte olan kemiklere ciddi bir zararı olmaz. Burada çocuk veya yetişkin en önemli şey kasklarının doğru takılı olması.

Kişisel öneri: Evet aileler çocuklarının bu yeteneğinin geliştiğini görmeleri konusundaki heyecanı nerede ise çocukları kadar yüksek yalnız. Aldıkları eğitim esnasında aileler çocuklarını en baştan beri izliyorlarsa şayet çocukların dikkati dağılıyor ve eğitmenlerine odaklanma konusunda sorun yaşayabiliyorlar. Bu sebepten dolayı aileler çocuklarının aldıkları eğitimin son 15 dakikasında çocuklarını izlemeye başlarlarsa şayet çocukları da öğrendiği hareketleri ailelerine göstererek kendilerini kanıtlamayı çok seviyorlar. :)

5c8e6e3445d2a05794a4f16d.jpg

• Beğen
Tepkiler: mustafapusti