SkiBoarding Nedir?

kayaktutkunu

Site Yetkilisi
Kayak Tutkunu
33
33
İstanbul
Tür
Kayak
IG
kayaktutkunu
Skiboarding, diğer kayak takımı türlerine göre daha kısa ve geniştir, normal kayak botları ve bağları kullanılır. Kayak destek sopaları (Baton) olmayan bir serbest stil kayak türüdür. Aynı zamanda Snowblading veya Ski-Blading olarak da bilinir. Yönetim organı veya rekabeti olmayan bir eğlence sporudur.

İlk seri şekilde üretimi yapılan skiboard, 1991 yılında Avusturya Kneissl Bigfoot idi. Line Skis gibi Amerikalı üreticiler daha sonra skiboard üretmeye başladı ve bu da sporun popülaritesinin artmasını sağladı. 1998'den 2000'e kadar skiboarding, slopestyle etkinliğindeki kış X Oyunları'nın bir parçasıydı. Yarışlardan çıkarıldıktan sonra artık spor için bir pist yoktu ve birçok yarışmacı çift uçlu kayaklarda serbest stil kayağa geçti.

Günümüzde skiboardlar K2, Atomic, Elan, Head ve Salomon gibi büyük markalar tarafından üretilir ve buralardan temin edilebilir.

Kayak tahtaları yaklaşık 75 ila 135 cm (2 ila 4 fit) uzunluğundadır, snowboard gibi parabolik bir şekle ve masif ahşap bir göbeğe sahiptir. Uzunluk ve genişlik, kayakçının ağırlığı, kayak stili ve pist koşulları gibi değişkenliklere göre belirlenmektedir.

Raporla