Snowboard Bağlama Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

kayaktutkunu

Site Yetkilisi
Kayak Tutkunu
33
34
İstanbul
Tür
Kayak
IG
kayaktutkunu
Merhaba sevgili ailem, konuya başlamadan önce sizinde konu ile iligli bilgi, fikir, düşünce, öneri vb eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum kısmında bizimlerle paylaşınız.

İyi bir Snowboard bağlamasında en önemli iki özellik hafiflik ve sağlamlıktır. Bu bağlamda 3 ana maddede ele alabiliriz. Esneklik, uyum ve bağlamanın özellikleri.

Esneklik;

Snowboard bağlamalarında en önemli unsurlardan biridir. Bağlamaların sertlik ve yumuşaklık dereceleri kademe kademe artar ve azalır. Sert bir bağlamayı tercih ettiğiniz zaman sizin daha çok slolom yapmayı, hız yapmayı sevmeniz gerekir çünkü o tepkiyi direk bottan bağlamaya, bağlamadan snowboarda, snowboarddan yere iletebilen hemen hızlı tepki verebilen bir bağlamaya ihtiyacınız vardır. Eğer yumuşak bir bağlamayı tercih ederseniz bu sizin FreeStyle 'cı olduğunuzu gösterir. Yani daha fazla parka giden, hareket etmeyi seven, hareketler yapmayı seven ve rampalardan atlamayı seven sizi daha fazla sıkmayacak size keyif veren esneklikteki bağlamayı seçmeniz sizin için daha iyi olur. Ama büyük rampalara giriyorsanız Half-Pipe'a çıkıyorsanız yine sert bir bağlama seçmenizi öneririz.


Uyum;

Snowboard bağlamanızı seçerken bordunuza ve ayakkabınıza kesinlikle uymasına, uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bu uyum nedir? Öncelikle beden. Beden konusunda aklınızda soru işaretleri varsa uzman birine danışmanızı öneririz. Birbirine en iyi uyan snowboardu ve bağlamayı tercih etmeniz çok önemli burada da bir uzmana danışmanızı öneririz. Snowboardlarda son günlerde değişik sistemler uygulanmaktadır. Eskiden klasik vida sistemimiz vardı. Oraya uygun göbeklerle çok rahat çözümler üretebiliyorduk ama bu gün değişik markalar değişik sistemler kullanabiliyor. Buna uygun bir bağlama seçmeniz çok önemli. Bir diğer konuda botunuza uyumlu olması. Size tavsiyem botunuzu bağlamanıza takıp uyumlu yada uyumsuz olmadığını kontrol etmeniz ve botunuzun bağlamanın içine iyi oturduğu bir bağlamayı seçmeniz sizler için daha konforlu bir sürüş keyfi sağlayacaktır.

Özellikler;

Bağlamanızı seçerken bağlama özelliklerine de dikkat etmeniz gerekir. Değişik markalarda değişik özellikler bulabilirsiniz. Bu sebepten dolayı markalar tarafından sizlerin daha konforlu sürüşler gerçekleştirebilmeniz adına geliştirilen teknolojileri konusunda uzman danışmanlarınızla konuşarak sizler için sürüş keyfini en üst seviyeye çıkaracak bağlamayı seçebilirsiniz.

bağlama 1.jpgbağlama 2.jpgbağlama 3.jpg


Faydalanılan kaynak : Spx Youtube

Raporla
 
  • Beğen
Tepkiler: mustafapusti