Snowboard 'da Duruş Genişliği ve Ayak Açınız Nasıl Olmalı (Stance, Angles)

mustafapusti

Site Yetkilisi
Kayak Tutkunu
65
31
Zonguldak
Tür
Snowboard
.
2.00 Seviye
IG
mustafapusti
Merhaba arkadaşlar.
Snowboard da stance (duruş genişliği) ve ayak açıları (angles) kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte bu farklılıklar kişinin günlük yaşantısından boyuna kadar tüm etkenler rahat bir sürüş için stance ve angles pozisyonunu etkilemektedir. En uygun duruşunuz belli standartlara göre söylüyor olunsa bile snowboard da keyifli bir sürüş için size en uygun, rahat stance ve angles pozisyonunu kullanmalısınız.

Snowboard da orta ve ileri seviyedeki kişiler zaten kendi stance angles ayarlarını yaptıkları için biz gelelim snowboard a yeni başlayanlar da stance ve angles açısının ne olması gerektiğine.

Başlamadan önce ön ayak seçiminizin ne olduğunu öğrenmelisiniz.
1. Kaygan bir zeminde çorapla koşup kaydığınızda dengenizi sağlamak için hangi ayağınız önde ise o ayağınız snowboard da ön ayağınızdır.
2. Bir arkadaşınız sizi habersiz bir şekilde arkanızdan ittiği zaman kendi dengenizi korumak için öne attığınız ayak sizin snowboard da arka ayağınızdır.
3. Kaykay kullanıyorsanız kaykayda ki duruş pozisyonunuz snowboard da ki pozisyonunuz ile aynıdır.
ama bu testler 100% doğrudur denilemez. En sağlıklı sonuç snowboard kullanmaya başladığınızda kendinizi en rahat hissettiğiniz duruş yönünüzdür.


Stance (Duruş genişliği) ne olmalı

İlk önce yerde dik bir şekilde çıplak ayakla durduğunuzda zemin ile diz kapağınızın ortasına kadar gelen kısımı ölçmek.
8.png


Fotoğrafta görüldüğü gibi dizin ortasına kadar olan kısım sizin referans ölçünüzdür ve snowboard stilinize göre bu ölçünüzün üzerine ekleme yapacağız.

FreeRide için +2 ile +4 cm iken
FreeStyle için +6 ile +10 cm e kadar çıkmaktadır.

Örneğin benim diz ortasına kadar gelen kısım 48 cm ve FreeRide kullanıcısı olarak 48 cm + 4 cm = 52 cm olarak kullanıyorum. Ayrıca 52 cm çoğu snowboard üreticilerinin de referans değeridir.


Angles (Açı) ne olmalı

En önemli kısmı ve size snowboardı bir işkence veya bir zevke dönüştürecek en önemli kısım. Bu değerler ne kadar başlangıçta size örnek olsa da siz kendinizi en rahat nasıl hissediyorsanız o şekilde ayarlamalısınız.


Doğal duruş pozisyonu
Ön ayak +15 ile +25 derece arası
Arka Ayak +5 ile - 5 derece arası
333.jpgFreeStyle duruş pozisyonu
Ön ayak +5 ile +15 derece arası
Arka ayak 0 ile -15 derece arası
66.jpgFreeRide duruş pozisyonu
Ön ayak +20 ile +30 derece arası
Arka ayak 0 ile +10 derece arası
555.jpgCarving duruş pozisyonu
Ön ayak +25 ile +35 derece arası
Arka ayak 0 ile +15 derece arası
22.jpg


Not: Eğer ön ayağınızın hala hangisi olduğunu bilemiyor yada emin değilseniz ayak açılarınız +15 ile -15 arası ayarlayıp deneme yanılma yönetimi ile karar verebilirsiniz.