Snowboard Nasıl Seçilir?

mustafapusti

Site Yetkilisi
Kayak Tutkunu
65
31
Zonguldak
Tür
Snowboard
.
2.00 Seviye
IG
mustafapusti
Merhaba arkadaşlar.
Snowboard 'a yeni başlayanlar yada daha önceden başlamış kişiler için rehber niteliğinde bir konu hazırlamaya çalıştım.
Öncelikle daha önceki konuda bahsetmiş olduğum (Snowboard 'da Duruş Genişliği ve Ayak Açınız Nasıl Olmalı (Stance, Angles)), ön ayağınızı nasıl öğrenmeniz gerektiğini öğrenmenizi tavsiye ederim, dağa çıktığınızda kafanızda oluşan bu soruyu silmiş ve kendinizi snowboard kullanmaya odaklamış olursunuz.

Snowboard 'da Duruş Genişliği ve Ayak Açınız Nasıl Olmalı (Stance, Angles)

Başlamadan önce ön ayak seçiminizin ne olduğunu öğrenmelisiniz.
1. Kaygan bir zeminde çorapla koşup kaydığınızda dengenizi sağlamak için hangi ayağınız önde ise o ayağınız snowboard da ön ayağınızdır.
2. Bir arkadaşınız sizi habersiz bir şekilde arkanızdan ittiği zaman kendi dengenizi korumak için öne attığınız ayak sizin snowboard da arka ayağınızdır.
3. Kaykay kullanıyorsanız kaykayda ki duruş pozisyonunuz snowboard da ki pozisyonunuz ile aynıdır.
ama bu testler 100% doğrudur denilemez. En sağlıklı sonuç snowboard kullanmaya başladığınızda kendinizi en rahat hissettiğiniz duruş yönünüzdür.
Gelelim snowboard seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğine.


Snowboard Boyu ve Genişliği Nasıl Seçilir

Snowboard boyunu genellikle bireyin çene ve burun arasında bir yer olarak gösterilir. Bu tespit kısmen doğru olsada (Boy kilo endeksiniz normal ise), aşırı zayıf veya aşırı kilolu kişiler için bu tespit doğru değildir. Snowboard boyu kişinin kar üzerinde tutmak ve dönüşlerde çelikler üzerine gelecek baskının ağırlığına göre hesaplanıyor. Bu da kişinin boyuna göre değil, ağırlığına göre hesaplanması daha doğru sonucu veriyor.

Çoğu snowboard üreticilerin kiloya göre snowboard boyu aşağı yukarı aynı olsada snowboard türüne göre bu değerler farklılık gösterebiliyor. En sağlıklı sonuç snowboard üreticisinin beğendiğiniz snowboard ın üzerinde ağırlık değerlerini vermektedir. Aklınızda şu soru kalması, Benim kilom sürekli değişkenlik gösteriyor yada ben kiloma göre alsam çanta vs taktığımda ağırlığım artacak yada hafifleyecek. Snowboard kiloya göre değerler genellikle -15 +15 kg arasında oynamaktadır. Örnek gösterirsek 70kg için snowboard üzerinde ki mevcut değerlere baktığınızda 154cm lik board almak isterseniz 154 için verilen kg değerleri 54kg ile 82kg arasındadır. bu değerler 82kg - 118kg şeklinde değilde | 68kg - 91kg | 82kg - 118kg | gibi ara değerlere sahiptir. Bu değerlere bakıldığında 70kg birey için 152cm den 157cm e kadar board seçebilir anlamına geliyor. Yeni başlayanlar bu değerler arasında en kısa snowboard seçmesi başlangıç için rahat olabilir. İleri seviyelerde yada bolkar ve daha stabil hızlı sürüş için kilo değerine göre daha uzun snowboard seçebilir.

Snowboard genişliği ise ayak numaranız normalden daha uzun ve normal snowboardlardan taşıyor ise "W" işareti olan daha geniş snowboard kullanmalısınız. Normalleride kullanabilirsiniz ama keskin dönüşlerde carving hareketlerinde ayağınızın topuk yada burun kısmı kara sürteceği için size engel olabilmektedir. Geniş snowboard seçtiğinizde kar üzerindeki baskı alanı daha geniş olduğu için, geniş snowboard boyu sizin standart genişlikteki snowboard seçiminizden daha kısa olacaktır.

Aşağıda tablo size yardımcı olacaktır. Kilonuza göre snowboard boyunu gösteriyor.
Ekran Resmi 2020-11-08 20.39.03.png

Stilinize göre bu değerler farklılık gösterebilir.
FreeStyle için kısa snowboard seçmek gerekirken
FreeRide yada backcountry stili seçerken daha uzun, daha kısa yada yönlü snowboard seçilebilir.


Snowboard Sertlik Durumu

Snowboard da sertlik seçimi yeni başlayanlar için yumuşak, orta ve ilerisi seviyeler için, orta veya daha sert tercih edilirken kayış stilinize göre de değişkenlik gösterilmektedir.

FreeStyle için yumuşak snowboardlar tercih edilir.
FreeRide için orta ve orta ileri sertlikte snowboardlar tercih edilir.

Not:
-Snowboard seçtikten sonra snowboard ın sertlik durumuna göre bağlamanında sertlik seviyesini yakın değerlerde tutun. Daha sonra botunuzunda sertliğini snowboard ve bağlamanıza göre tercih edin.
-Yeni başlayanlar için ne kadar yumuşak snowboard, bağlama ve bot seçilirse kayarken yapılan hatalar telafi edilebilir seviyede olur. Sert snowboard, bağlama ve bot yaptığınız en küçük hareketi bile snowboard 'a yansıtacağı için yapılan hatalı hareketler sizin düşmenize sebep olabilir.Snowboard Türleri

Snowboard a yeni başlıyorsanız twin (iki ucu eşit) snowboard tercih etmelisiniz. Satın almak yerine kiralayıp hangi stil hoşunuza gidiyor bunu öğrenmelisiniz. Video izleyip, gaza gelir freeride snowboard seçtikten sonra freestyle daha çok cezbettiğinde snowboardı satıp zararlı çıkmak yerine önceliğiniz kiralamak olsun.

FreeStyle snowboard türleri twin yani iki ucu birbirinin aynısı olup hem sağ ön hem sol ön aynı şekilde kayabilirsiniz.

FreeRide snowboard türleri ise burun daha büyük ve kuyruk ise daha kısa ve sert olmaktadır. Bunun nedeni ise bolkar dediğimiz yumuşak ezilmemiş karda sizi batmamanız için burun şamandıra etkisi yaratarak sizi karın üstünde tutmaktır. Bu snowboardlar genelde freestyle göre daha kısa, yapılarından dolayı kısa snowboardlar almanızı tercih ederler, ama siz twin snowboardlar ile hem freestyle hem freeride yapmak istiyorsanız kısa değilde biraz uzun snowboard aldığınızda freeride yapmak istediğinizde duruşunuzu biraz geri çektiğinizde rahat bir şekilde freeride kayabilirsiniz.
 

kayaktutkunu

Site Yetkilisi
Kayak Tutkunu
33
34
İstanbul
Tür
Kayak
IG
kayaktutkunu
Merhaba arkadaşlar.
Snowboard 'a yeni başlayanlar yada daha önceden başlamış kişiler için rehber niteliğinde bir konu hazırlamaya çalıştım.
Öncelikle daha önceki konuda bahsetmiş olduğum (Snowboard 'da Duruş Genişliği ve Ayak Açınız Nasıl Olmalı (Stance, Angles)), ön ayağınızı nasıl öğrenmeniz gerektiğini öğrenin ki dağa çıktığınızda kafanızda oluşan bu soruyu silmiş ve kendinizi snowboard kullanmaya odaklamış olursunuz.

Gelelim snowboard seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğine.

Snowboard Boyu ve Genişliği Nasıl Seçilir

Snowboard boyunu genellikle bireyin çene ve burun arasında bir noktada olarak gösterilir. Bu tespit kısmen doğru olsada (Boy kilo endeksiniz normal ise), aşırı zayıf veya aşırı kilolu kişiler için bu tespit doğru değildir. Snowboard boyu kişinin kar üzerinde tutmak ve dönüşlerde çelikler üzerine gelecek baskının ağırlığına göre hesaplanıyor. Bu da kişinin boyuna göre değil de ağırlığına göre hesaplanması daha doğru sonuçlara götürüyor.

Çoğu snowboard üreticilerin kiloya göre snowboard boyu aşağı yukarı aynı olsada snowboard türüne göre bu değerler farklılık gösterebiliyor. En sağlıklı sonuç snowboard üreticisinin beğendiğiniz snowboard ın üzerinde ağırlık değerlerini vermektedir. Aklınızda şu soru kalması, Benim kilom sürekli değişkenlik gösteriyor yada ben kiloma göre alsam çanta vs taktığımda ağırlığım artacak yada hafifleyecek. Snowboard kiloya göre değerler genellikle -10 +10 kg arasında oynamaktadır. Örnek gösterirsek 70kg için snowboard üzerinde ki mevcut değerlere baktığınızda 154cm lik board almak isterseniz 154 için verilen kg değerleri 54kg ile 82kg arasındadır. bu değerler 82kg - 118kg şeklinde değilde | 68kg - 91kg | 82kg - 118kg | gibi ara değerlere sahiptir. Bu değerlere bakıldığında 70kg birey için 152cm den 157cm e kadar board seçebilir anlamına geliyor. Yeni başlayanlar bu değerler arasında en kısa snowboard seçmesi başlangıç için rahat olabilir. İleri seviyelerde ise bolkar ve daha stabil hızlı sürüş için kilo değerine göre daha uzun snowboard seçebilir.

Snowboard genişliği ise ayak numaranız normalden daha uzun ve normal snowboardlardan taşıyor ise W işareti olan daha geniş snowboard kullanmalısınız. Normalleride kullanabilirsiniz ama keskin dönüşlerde carving hareketlerinde ayağınızın topuk yada burun kısmı kara sürteceği için size engel olabilmektedir.

Aşağıda tablo size yardımcı olacaktır. Kilonuza göre snowboard boyunu gösteriyor.
Ekli dosyayı görüntüle 116
Stilinize görede de bu değerler farklılık gösterebilir.
FreeStyle için kısa snowboard seçmek gerekirken
FreeRide yada backcountry stili seçerken daha uzun yada yönlü snowboard seçilebilir.

Snowboard Sertlik Durumu

Snowboard da sertlik seçimi yeni başlayanlar için yumuşak orta ve ilerisi seviyeler için orta veya daha sert tercih edilirken kayış stilinize görede değişkenlik gösterilmektedir.

FreeStyle için yumuşak snowboardlar tercih edilir.
FreeRide için daha sert orta ve orta ileri sertlikte snowboardlar tercih edilir.

Not: Snowboard seçtikten sonra snowboard ın sertlik durumuna göre bağlamanında sertlik seviyesini yakın değerlerde tutun. Daha sonra botunuzunda sertliğini snowboard ve bağlamanıza göre tercih edin.

Snowboard Türleri

Snowboard a yeni başlıyorsanız twin (iki ucu eşit) snowboard tercih etmelisiniz. Satın almak yerine kiralayıp hangi stil hoşunuza gidiyor bunu öğrenmelisiniz. Video izleyip, gaza gelir freeride snowboard seçtikten sonra freestyle daha çok cezbettiğinde snowboardı satıp zararlı çıkmak yerine önceliğiniz kiralamak olsun. Yada tam tersi.

FreeStyle snowboard türleri twin yani iki ucu birbirinin aynısı olup hem sağ ön hem sol ön aynı şekilde kayabilirsiniz.

FreeRide snowboard türleri ise burun daha büyük ve uzun kuyruk ise daha kısa ve sert olmaktadır. Bunun nedeni ise bolkar dediğimiz yumuşak ezilmemiş karda sizi batmamanız için burun şamandıra etkisi yaratarak sizi karın üstünde tutmaktır. Bu snowboardlar genelde freestyle göre daha yapılarından dolayı kısa boardlar almanızı tercih ederler ama siz twin snowboardlar ile hem freestyle hem freeride yapmak istiyorsanız kısa değilde biraz uzun snowboard aldığınızda freeride yapmak istediğinizde duruşunuzu biraz geri çektiğinizde de rahat bir şekilde freeride kayabilirsiniz.
Paylaşım için teşekkürler. Emeğine sağlık. :)
 

Barbaros

Kayak Tutkunu
1
49
Denizli
Tür
Snowboard
IG
Mmtzerol
Bu güzel ve anlaşılır şekilde yazılmış bilgilendirme için teşekkürler. Ben ayak açısı hakkında da bilgi alabilir miyim? Şki senedir board yapmaya çalışıyorum. Orta seviyedeyim ama slanom yapamıyorum bir sanırım ayak açılarım yanlış olabilir. Nu konuya bir açıklama getirirseniz çok sevinirim. Tekrar teşekkürler
 

mustafapusti

Site Yetkilisi
Kayak Tutkunu
65
31
Zonguldak
Tür
Snowboard
.
2.00 Seviye
IG
mustafapusti
Bu güzel ve anlaşılır şekilde yazılmış bilgilendirme için teşekkürler. Ben ayak açısı hakkında da bilgi alabilir miyim? Şki senedir board yapmaya çalışıyorum. Orta seviyedeyim ama slanom yapamıyorum bir sanırım ayak açılarım yanlış olabilir. Nu konuya bir açıklama getirirseniz çok sevinirim. Tekrar teşekkürler
Merhaba hocam. Ayak açılarından önce botun bağlaman snowboard a ortalıyormusun yoksa topuk yada burundan fazlamı dışarı çıkıyor.
 
  • Beğen
Tepkiler: Cem

dvrzener

Kayak Tutkunu
9
36
diyarbakır
Tür
Kayak
Size kesinlikle katılıyorum hocam zira kiralamak birden çok snowboard çeşidini kendimiz ölçerek tartarak kıyaslamamızı sağlıyor. Kiralamayı ister dijital pazarlama yapan sitelerden ister fiziksel satış yapan mağazalardan yapın. Ama ne kadar çok çeşit kullanırsanız o kadar sizin için iyi olacaktır.
 

dvrzener

Kayak Tutkunu
9
36
diyarbakır
Tür
Kayak
Ben kendi kiloma uygun ölçülerdeki snowboard türünde rahat hareket edemiyorum malesef. Haliyle ondan önceki snowboard türüne yönelmek zorunda kalıyorum ama zayıflamak için neler yapmalıyız bilmiyorum. Bu kilolara sahip olmama rağmen kendi kilomun bir alt seviyesindeki snowboardı kullanmam bel ve vücut sağlıma zararı dokunur mu?